FOTO in VIDEO: Golden State Warriorsi po 40 letih spet na prestolu lige NBA, Iguodala MVP

Franšiza iz Golden Statea se je prvič po 40 letih veselila naslova prvaka lige NBA. Warriorsi so na šesti tekmi, ki je potekala v Quicken Loans Areni, četrtič zmagali in prekrižali načrte Cavaliersem.

(foto: AP)

Liga NBA, finale, šesta tekma, torek, 16. junija:

Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors 97:105 (15:28, 28:17, 18:28, 36:32) 2:4*

James 32 (18 skokov in 9 podaj), Smith 19; Curry (8 podaj) in Iguodala (5 skokov, 5 podaj) po 25.

Fotogalerija z zadnje finalne tekme lige NBA

Bojevniki so temelje četrte zmage začeli postavljati že v prvi četrtini, ki so jo dobili z 28:15. Prve minute so bile sicer po taktih Kavalijev, ki so srečanje odprli z delnim izidom 7:2, nato pa hitro izgubili kontrolo nad tekmo in dovolili, da so pobudo prevzeli varovanci Steva Kerra. Za prvi preobrat je poskrbel kdo drug kot Stephen Curry, ki je s sedmimi zaporednimi točkami popeljal svojo moštvo vodstva s 13:8. Ob koncu prve četrtine pa je vodstvo gostov po zaslugi Festusa Ezelija in Harrisona Barnesa poskočilo na 13 točk (28:15). V nadaljevanju tekme se je četa Davida Blatta prebudila in nadoknadila večji del zaostanka. Na polovici druge četrtine je Cleveland prišel na -5 (27:32), ob koncu prvega polčasa pa je zaostajal le še za koš (43:45).

Na začetku tretje četrtine sta Timotej Mozgov in Tristan Thompson s košema zrežirala preobrat (47:45), a vodstvo domačinov je bilo kratkotrajno. Warriorsi so hitro odgovorili z nizom 11:2 in povedli za 7 točk (54:47). Minuto pred koncem tretjega dela igre je razlika znašala že 15 točk (73:58). Cavaliersi se niso predali, vendar jim ni uspelo obračuna prelomiti v njihov prid. 33 sekund pred koncem se je domača ekipa sicer približala na 97:101, a sta Curry in Iguodala z natančnim izvajanjem prostih metov zapečatila usodo Clevelanda.

Stephen Curry je bil glavni motor Golden Statea, a za najkoristnejšega igralca finala lige NBA je bil presenetljivo proglašen Andre Iguodala.

Stephen Curry, igralec Golden Statea: "Prvaki sveta smo, to je res poseben občutek. Tudi moja ekipa je nekaj posebnega. Skozi celotno sezono smo trdo delali. Tega uspeha se bomo dolgo spominjali."

* končni izid v zmagah, igrali so na štiri dobljene tekme.