Mlajše kategorije

Slovenska fantovska reprezentanca do 18 let je svoje prve tri tekme na evropskem prvenstvu divizije B opravila z odliko. Po Albaniji in Danski je konec minulega vikenda ugnala še Švedsko in prevzela vodstvo v skupini D.

(foto: FIBA)

Varovanci Tomaža Fartka so Švede porazili s 70:67, po današnjem prostem dnevu pa jih v torek (Slovaška) in sredo (Bolgarija) čakata še zadnja obračuna v prvem delu tekmovanja.

Tretja tekma je bila za naše fante najtežji preizkus doslej, saj so se za zmago morali boriti vse do izteka zadnje sekunde.

Po prvih osmih minutah igre je bolje kazalo Švedom, ki so po delnem izidu 9:2 povedli z 19:12, potem pa so zobe pokazali tudi Slovenci in z delnim izidom 11:2 (Uroš Šikanič 5, Gregor Glas 4, Žiga Samar 2) uvodno četrtino dobili s 23:21.

V še bolj izenačeni drugi četrtini sta obe ekipi dosegli enako število točk (17), v tretji četrtini pa so bili znova za korak hitrejši in učinkovitejši Slovenci, ki so po dveh uspešnih prostih metih Glasa v četrto četrtino odšli s prednostjo 7 točk (45:52).

Naši rojaki so svoj naskok z 8 zaporednimi točkami Glasa in Samarja v 34. minuti povišali na solidnih 12 točk razlike (50:62) in v tistem trenutku je vse kazalo na to, da je zmagovalec dokončno odločen.

Kako zelo s(m)o se zmotili. Švedi so v preostalem času namreč zaigrali na vse ali nič in ob sproščeni igri nasprotnika 32 sekund pred koncem zaostanek znižali na vsega 2 točki. V napeti končnici so se Slovenci vendarle predramili, s pomočjo Petra Vujačića in Jakoba Strela izsilili ključni osebni napaki in prosta meta ter s postavitvijo končnega rezultata dosegli težko priborjeno, a zato še toliko bolj zasluženo tretjo zaporedno zmago.

Tako kot na prvi, je bil tudi na tretji tekmi Slovenije za njenega najkoristnejšega igralca in najboljšega strelca proglašen Gregor Glas, ki je tokratno srečanje končal pri 23 točkah, 5 skokih, 2 pridobljenih žogah in 1 podaji (indeks 22).

Evropsko prvenstvo divizije B za fante do 18 let:

3. kolo skupine D:

Nedelja, 29. julij:

ŠVEDSKA - SLOVENIJA 67:70 (21:23, 17:17, 7:12, 22:18)

Persson 21, Gehrke 12, Wiberg 11; Glas 23, Šikanič 11, Samar in Vujačić 10;

Tomaž Fartek, selektor slovenske reprezentance:

"Po uvodnem naletu nasprotnika smo se prilagodili in prevzeli nadzor nad igro. Kljub manjšim težavam z osebnimi napakami smo potek srečanja povsem kontrolirali. Ob prednosti 14 točk so Švedi zaigrali na vse ali nič, mi pa smo storili kar nekaj začetniskih napak. Na koncu niso uspeli realizirati ponujenega in zmaga je ostala v našem taboru. Čeprav so imeli met za podaljšek, mislim, da smo zasluženo zmagali. Čeprav je pred nami več kot zaslužen dan počitka, smo z mislimi že usmerjeni na reprezentanco Slovaške."