Mlajše kategorije

Mlajši člani posegli po petem žlahtnem odličju

Evropsko prvenstvo divizije B za košarkarje do 20 let je končano, z naslovom prvaka pa se je še drugič v zadnjih petih letih okitila reprezentanca Poljske, ki je v velikem finalu zlomila odpor Slovenije in se skupaj z njo vrnila v divizijo A.

(foto: FIBA)

Poljaki so naše fante premagali z 71:60 in jim s tem zadali edini poraz na prvenstvu, sami pa tekmovanje zaključili s sedmimi zaporednimi zmagami.

Slovenija je finalno tekmo začela v postavi Aljaž Bratec, Žiga Jurček, Jurij Macura, Urban Oman in Jan Strmčnik ter uvodoma povedla s 6:0, s trojko Macure v 3. minuti vodstvo povišala na 7 točk (6:13), potem pa dosegla le še 6 točk in uvodno četrtino končala pri izidu 19:19.

Izenačena igra se je nadaljevala tudi skozi drugo četrtino (14:13), v tretjem delu igre pa so vajeti igre prevzeli Poljaki in si s kar 22 doseženimi točkami oziroma delnim izidom 16:5 pred začetkom četrte četrtine priborili 8 točk naskoka (55:47).

V zadnjih desetih minutah igre so Slovenci do preobrata skušali priti s številnimi meti z razdalje, kar pa se ni izkazalo za pravilno odločitev. Še posebej zato, ker so do 35. minute zgrešili vse štiri poskuse, razigrani Poljaki pa so v tem času dodali še 9 točk (64:49) in njihovo slavje se je lahko začelo.

V finalu je bil najkoristnejši Slovenec Aljaž Bratec, ki je dosegel 20 točk, 3 podaje in 2 skoka, njen drugi najboljši strelec pa je bil Jurij Macura (14 točk, 9 skokov ter 1 blokada in podaja), ki je bil z najboljšim povprečjem v slovenski reprezentanci (11,8 točke, 9 skokov, 2,3 blokade, 1,5 podaje in 1,4 ukr. žoge) uvrščen v najboljšo peterko prvenstva.

Slovenska moška izbrana vrsta do 20 let je tako osvojila svojo prvo (srebrno) medaljo v diviziji B, v diviziji A pa si je v preteklosti priigrala dve zlati (v letih 2000 in 2004) ter eno srebrno (1998) in bronasto (2006) odličje.

Evropsko prvenstvo divizije B za fante do 20 let:

Finale:

Nedelja, 22. julij:

POLJSKA - SLOVENIJA 71:60 (19:19, 14:13, 22:15, 16:13)

Kolenda 19, Bogucki 12, Kobel 11; Bratec 20, Macura 14, Jurček 9.

Dalibor Damjanović, selektor slovenske reprezentance:

"Začeli smo super, potem pa smo začeli zaključevati iz prvih situacij, brez da bi žoga zaokrožila. Ker nismo zadeli, smo nehali igrati obrambo, ki je bila naš zaščitni znak skozi prvenstvo in tako dovolili preveč odprtih situacij za realizacijo. Enostavno smo se skozi turnir spraznili tako psihično kot fizično. Čestitke fantom in štabu, za mene so veliki zmagovalci. Slovenija gre naprej! Ves naš trud in rezultat pa padeta v vodo, če fantje ne bodo igrali naslednjo sezono."