Prerojena Krka le še zmago oddaljena od dvojne krone

V letošnjem finalu lige Nova KBM smo prvič doživeli, da gostitelji niso izkoristili prednost domačega terena. Na tretji tekmi v Ljubljani je namreč Krka s 83:67 ugnala Olimpijo in se močno približala osvojitvi osmega naslova slovenskega državnega prvaka.

(foto: KZS)

Novomeščani, ki so nazadnje na vrhu slovenske klubske košarke stali leta 2014, lahko novo lovoriko osvojijo že jutri, ko bodo v domači dvorani Leona Štuklja gostili četrto tekmo finala.

Izbranci trenerja Simona Petrova so finalno serijo začeli z visokim porazom (90:69), v nadaljevanju pa pokazali povsem drugačen obraz in slavili na obeh naslednjih obračunih. Drugi dvoboj v Novem mestu so po razburljivi končnici dobili z 80:78, na tretjem srečanju v Hali Tivoli pa so branilce naslova nadigrali v vseh pogledih.

Dolenjci so svojo namero, da pokorijo prestolnico Slovenije, pokazali že v uvodnih minutah. Ob njihovi agresivni obrambi so varovanci Zorana Martića svoj prvi koš dosegli šele po več kot štirih minutah, gostje pa so v tem času s strelsko razpoloženim Žigo Dimcem zbrali že 14 točk.

A to je bil šele začetek šoka za zbrano publiko v hramu slovenske košarke, saj so farmacevti še pred koncem prve četrtine dodali kar 19 točk (Paolo Marinelli 7, Maj Kovačevič in Domen Bratož 5, Marko Jošilo 2) in že po desetih minutah igre vodili za velikih 20 točk (13:33).

Prvaki krstne sezone 2. lige ABA so imeli najvišjo prednost v 14. minuti, ko je Dimec njihov naskok povišal na 24 točk (16:40), potem pa so se vendarle prebudili tudi Ljubljančani, a v preostalem delu tekme kljub temu niso nikoli uspeli znižati razlike na manj kot 6 točk (48:54 in 54:60).

Pri Krki, ki je na tretji tekmi prvič v finalni seriji zbrala več skokov kot njena nasprotnica (37:32) in imela ob tem še za 15 % bolj precizen met z razdalje (42:27 %), je bil na tretji tekmi najkoristnejši igralec Srb/Bosanec Marko Jošilo (16 točk, 13 skokov, 3 podaje, 2 izs. os. nap. in 1 ukr. žoga), pri Olimpiji, ki je od 25 izkoristila zgolj 14 prostih metov (56 %), pa je bil najbolj učinkovit Američan Devin Oliver (12 točk, 8 skokov, 4 podaje in 1 izs. os. nap.).

Liga Nova KBM za prvaka, finale:

Petek, 25. maj:

PETROL OLIMPIJA - KRKA 67:83 (13:33, 18:17, 23:10, 13:23) [1:2]

Oliver 12, Badžim 11, Kastrati 10; Marinelli 22, Jošilo 16, Cinac in Zagorac 11.

Zoran Martić, trener Petrola Olimpije:

"Če začneš tekmo, tako kot smo jo mi danes, je težko iz nje izvleči kaj pozitivnega. Prišli smo sicer na šest točk zaostanka, vendar nam je nato zmanjkalo moči. V napadu nismo realizirali dogovorjenih stvari, hkrati pa smo zgrešili deset prostih metov. Ključ do uspeha je bil v začetku. Oni so šli v tekmo, pripravljeni nam polomiti vse kosti, mi pa smo hoteli igrati neko drugo košarko."

Simon Petrov, trener Krke:

"Začeli smo fantastično, a vedeli smo, da je Olimpija odlična ekipa in da se bo vrnila v igro. Vprašanje je bilo ali bomo zdržali njihov nalet in ob veliki borbenosti smo ga. Za nedeljo želim, da ponovimo takšen prvi polčas in se, čeprav vemo, da to ne bo lahko, ob bučni podpori publike veselimo naslova."