Finale bolje začeli aktualni prvaki

Sinočnji večer bo navijačem Olimpije še nekaj časa ostal v lepem spominu, saj so njihovi ljubljenci slavili tako na slovenskem košarkarskem kot tudi na nogometnem derbiju.

(foto: KZS)

Košarkarji Petrola Olimpije so namreč na prvi tekmi finala lige Nova KBM v Ljubljani Krko iz Novega mesta odpravili s kar 90:69, nogometaši Olimpije pa so dva kroga pred koncem lige Telekom Slovenije Maribor v gosteh ugnali s 3:2.

Varovanci Zorana Martića so na prvem obračunu finalne serije upravičili vlogo favorita in vknjižili že deseto zaporedno zmago v državnem prvenstvu. Poraza ne poznajo že več kot pet tednov oziroma vse od 11. aprila, ko so z 59:65 izgubili na gostovanju v Šenčurju.

Do zmage so prišli navkljub poškodbi komolca prvega organizatorje igre Mitchella McCarrona, ki je parket z ledom na roki zapustil že po treh minutah igre. Njegovo vlogo je prevzel povratnik po poškodbi obraznih kosti Jan Špan in bil z 19 točkami eden ključnih igralcev na poti do uvodne zmage oziroma sedemnajstega naslova državnega prvaka.

25-letni Litijan je večino svojih točk (11) dosegel v prvem polčasu (39:33), gostitelji pa so, po dominantni tretji četrtini (27:19; Gregor Hrovat 6), vprašanje o zmagovalcu dokončno rešili na uvodu četrte četrtine, ko so s 5 zaporednimi točkami Erjona Kastratija in Jordana Morgana prednost povečali na velikih 19 točk (71:52).

Domačini so imeli več razpoloženih igralcev (dvomestno število točk so dosegli Špan (19), Devin Oliver (15), Jordan Morgan (12) in Domen Lorbek (12), med strelce pa so se vpisali vsi razen McCarrona) in precej boljši skok (50:33), hkrati pa vseh štirideset minut narekovali ritem igre in bili čvrsti v obrambi, tako da so gostom, pri katerih je največ (indeksnih) točk zbral Žiga Dimec (13 točk, 8 skokov in 7 izs. os. napak; indeks 11), zadali drugi najvišji poraz v letošnji sezoni lige Nova KBM ter jih omejili na drugi najnižji točkovni izkupiček v zadnjem mesecu oziroma na zadnjih devetih tekmah.

Huje so jo Novomeščani skupili le na začetku sezone, ko so jih Ljubljančani v 2. krogu rednega dela v Novem mestu nadigrali z 22 točkami razlike (74:96), manj točk kot včeraj pa so nazadnje dosegli 18. aprila ob gostujočem porazu proti Helios Sunsom (68:62).

Druga tekma finala bo v Novem mestu na sporedu naslednji torek ob 18. uri.

Liga Nova KBM za prvaka, finale:

Sobota, 19. maj:

PETROL OLIMPIJA - KRKA 90:69 (15:18, 24:15, 27:19, 24:17) [1:0]

Špan 19, Oliver 15, Morgan in Lorbek 12; Dimec 13, Marinelli 10, Zagorac in Jošilo 9.

Zoran Martić, trener Petrola Olimpije:

"Začetek tekme je bil za nas zelo stresen. Slabo smo jo odprli, hkrati pa se nam je poškodoval McCarron. Potrebovali smo nekaj časa, da smo se zbrali in začeli igrati svojo igro. Mislim, da smo nato zasluženo zmagali, a to je le prva od treh zmag, ki jih potrebujemo za izpolnitev cilja."

Simon Petrov, trener Krke:

"Težko rečem, kaj je šlo narobe. Moram si najprej še enkrat ogledati tekmo, zagotovo pa je res, da naša obramba ni bila prava. Šepala je na vseh pozicijah, tako da je Petrol Olimpija zlahka dosegala koše. Dala jih je veliko preveč, da bi lahko upali na presenečenje."