Ilirija prvič v sezoni ugnala državne podprvake, Krka boljša od Heliosa

V ligi Nova KBM se je v soboto začelo 2. kolo lige za prvaka, v katerem so se pod prve zmagovalce podpisali košarkarji Ilirije in Krke, ki so premagali goste iz Rogaške Slatine in Domžal.

(foto: KZS/Aleš Fevžer)

Ljubljančani so Rogaško ugnali s 84:79, Novomeščani pa so Helios Sunse porazili z 89:81.

Na obeh srečanjih so po prvi (Slatinčani z 20:19, Domžalčani s 24:16) in tudi drugi četrtini (Slatinčani s 44:34, Domžalčani s 46:41) vodili gostje, v drugem polčasu pa so gostitelji naredili preobrat in zasluženo slavili.

Ilirija je tretjo četrtino po delnem nizu 29:6 (Hukić 8, Modrić 6, Mladenovski in Šiško 5, Germ in Čigoja 2, Vončina 1) dobila s kar 34:15, zmago pa kljub temu potrdila šele v zadnji minuti, ko sta po približanju Rogaške na -2 (81:79) naslednje in hkrati zadnje tri točke prispevala Ljubomir Mladenovski in Anže Germ.

Krka pa je tretjo četrtino na krilih 11 točk Žige Dimca in Marka Jošila dobila z 21:15, do novega para točk pa prišla v zadnjih dveh minutah, ko je nalet Heliosa ustavila z dvema zaporednima trojkama Domna Bratoža in Paola Marinellija, s katerima se je 65 sekund pred koncem tekme oddaljila na 87:78.

Pri zmagovalcih sta bila najkoristnejša igralca Jasmin Hukić (20 točk, 3 skoki in 2 ukr. žogi) in, Srb/Bosanec Marko Jošilo (18 točk, 7 skokov, 3 podaje in 1 ukr. žoga), pri poražencih pa sta bila najbolj učinkovita Mitja Nikolić (20 točk, 8 skokov, 3 podaje in 1 ukr. žoga) in Blaž Mahkovic (22 točk, 6 skokov, 5 podaj in 1 ukr. žoga).

Ostali dve tekmi 2. kola lige za prvaka se bosta odigrali danes in naslednjo sredo. Danes ob 19. uri se bosta v Kopru pomerila Sixt Primorska in Šenčur Gorenjska gradbena družba, v sredo pa se bosta ob isti uri v Šentjurju srečala še Šentjur in Petrol Olimpija.

Liga Nova KBM za prvaka, 2. kolo:

Sobota, 10. marec:

ILIRIJA - ROGAŠKA 84:79 (19:20, 15:24, 34:15, 16:20)

Hukić 20, Mladenovski 16, Germ 14; Nikolić 20, Kosič 14, Davis 12.

Saša Dončić, trener Ilirije:

"V vseh pogledih je bila to prava prvenstvena tekma. Ekipi sta imeli številne vzpone in padce, na koncu pa smo prišli do zaslužene zmage. Danes smo imeli še dodaten motiv, saj bomo izkupiček zbranih sredstev na tekmi poklonili nekdanjemu košarkarju Ilirije Goranu Kneževiću, ki je zbolel za rakom."

Damjan Novaković, trener Rogaške:

"Odigrali smo zelo soliden prvi polčas. V tretji četrtini nam je popustila zbranost in Iliriji smo dovolili, da preobrne potek tekme. Poskušali smo se vrniti in zmagati, vendar smo pri zaostanku za točko naredili napako. Zaslužena zmaga Ilirije. Popraviti moramo napake in se pripraviti na prihajajoče tekme."

KRKA - HELIOS SUNS 89:81 (16:24, 25:22, 21:15, 27:20)

Jošilo 18, Dimec 15, Kovačevič 13; Mahkovic 22, Brodnik in Pelko 17, Besedič 12.

Simon Petrov, trener Krke:

"Helios se je ponovno izkazal kot zelo trd nasprotnik. Nikakor nismo mogli zaustaviti njihovega meta z razdalje, ko pa smo se v obrambi pomaknili bolj ven, pa so nam težave povzročali s prodori. Vseeno smo s požrtvovalno igro v zadnjih nekaj minutah uspeli preobrniti potek tekme in prišli do pomembne zmage."

Jovan Beader, trener Helios Sunsov:

"Škoda poraza, saj smo večji del tekme lepo kontrolirali rezultat. Žal smo ravno v končnici preveč popustili, kar so domači uspeli izkoristiti. Upam, da se čim prej v trenažni proces vrneta tudi Rojc in Đumić, da se lahko čim bolje pripravimo na prihajajoče tekme in poskušamo že na naslednjem obračunu s Primorsko obrniti naš trend."