Slovenska ženska članska reprezentanca ostaja brez poraza tudi po četrti kvalifikacijski tekmi za evropsko prvenstvo leta 2019. Tako kot v Oradei, je tudi v Celju zlomila odpor izbrane vrste Romunije in s četrto zaporedno zmago obdržala vodilno mesto v skupini E.

(foto: Jure Bamfi)

Tako kot na sobotni tekmi proti evropskim podprvakinjam Francozinjam, so Slovenke tudi tokrat nastopile močno oslabljene oziroma pomlajene. Manjkali sta glavni igralki, Nika Barič in Eva Lisec, ki sta že dlje časa poškodovani, v ekipi pa je bila znova aktivna Annamaria Prezelj, ki si je prejšnji teden na treningu zvila gleženj.

Če so Slovenke novembra v popolni postavi v Romuniji zmagale s kar 80:59, so se tokrat za nov par točk morale krepko potruditi. Odsotnost Baričeve in Lisčeve ter agresivna igra Romunk so tekmo naredile zanimivo in izenačeno. Izbranke selektorja Damirja Grgića so imele po prvi četrtini skoraj več izgubljenih žog (11) kot doseženih točk (13), po zaslugi 15 točk Teje Oblak pa so v drugi četrtini naredile preobrat in pred odhodom na glavni odmor izid poravnale na 39:39.

V nadaljevanju je Slovenija sicer povedla s 53:44 in s 67:60, toda za zmago nato trepetala vse do konca. Pet minut pred zaključkom je namreč naša najboljša posameznica in organizatorka igre Oblakova dobila peto osebno napako. Romunke so to znale izkoristiti in se v dobri minuti prebile v vodstvo (68:67).

Sledil je dramatičen zaključek, v katerem so Slovenke znova pokazale pravi karakter, ekipni duh in zmagovalno miselnost. Dobre tri minute pred koncem je za vnovično vodstvo zadela Annamaria Prezelj, Shante Evans je zadela prosti met in ujela nekaj ključnih žog v obrambi, Tina Trebec je bila natančna za 72:68, piko na i pa sta s črte prostih metov postavili Prezljeva in Rebeka Abramovič.

Najkoristnejša igralka in prva strelka Slovenije je bila Teja Oblak, ki je dosegla 24 točk, 5 skokov, 4 podaje in 1 pridobljeno žogo, razen Maruše Seničar pa so se med strelke vpisale prav vse slovenske reprezentantke.

Slovenijo do konca kvalifikacij čakata še dva obračuna v gosteh. Sedemnajstega novembra bodo Slovenke gostovale pri Finkah, štiri dni kasneje pa še pri Francozinjah.

Kvalifikacije za EP 2019:

Skupina E, 4. kolo:

Sreda, 14. februar:

SLOVENIJA - ROMUNIJA 78:70 (13:17, 26:22, 21:15, 18:16)

Oblak 24, Evans 16, Trebec 10; Walker 21, Gödri Parau 13, Pavel in Marginean 9.

POSNETEK TEKME

Damir Grgić, selektor slovenske ženske članske reprezentance:

"Pričakovali smo težko tekmo, saj smo vedeli, da lahko Romunija igra precej bolje kot na prvi tekmi, hkrati pa sta nam manjkali dve glavni igralki. A ta dekleta so znova pokazala, da imajo izjemen karakter, ogromno srce in veliko znanja. Iz srca jim čestitam, zaslužile so si drugo zaporedno evropsko prvenstvo, ki sem prepričan, da bo le eno od mnogih. S to reprezentanco, kateri se bosta pridružili še Nika Barič in Eva Lisec, se želimo uvrstiti tudi na svetovno prvenstvo in olimpijske igre."