Slovenska ženska članska reprezentanca je v Celju odigrala tekmo 3. kola kvalifikacij za evropsko prvenstvo leta 2019 in vknjižila tretjo zaporedno zmago. Po Romuniji in Finski ji je poraz morala priznati še Francija, ki jo je Slovenija po trdem boju ugnala z 68:62.

(foto: FIBA)

Senzacionalno zmago so Slovenke dosegle brez dveh, že dlje časa poškodovanih nosilk igre Nike Barič in Eve Lisec, ter Annamarie Prezelj, ki si je gleženj poškodovala ta teden.

Tudi zaradi tega so tekmo začele nekoliko v krču in že po dobrih petih minutah zaostajale za dvomestno število točk (7:17). To je bila hkrati tudi najvišja prednost Francije na celi tekmi, saj so nato Slovenke strnile svoje vrste v obrambi in z delnim izidom 12:5 (Oblak 6, Evans, Seničar in Jakovina 2) še v prvi četrtini znižale zaostanek na 3 točke (19:22).

Z učinkovito igro so gostiteljice nadaljevale v drugi četrtini in s košem Shante Evans v 18. minuti prevzele vodstvo (34:33), s 4 zaporednimi točkami Rebeke Abramovič pa na najdaljši odmor odšle s prav tolikšno prednostjo (38:34).

Varovanke Damirja Grgića so imele 4 točke naskoka tudi po koncu tretje četrtine (55:51), ko so prednost v 32. minuti povišale na 11 točk (62:51), pa se je zdelo, da je tekma že odločena. Morda so se tudi zaradi tega nekoliko preveč sprostile, kar so izkušenejše gostje s pridom izkoristile in se z 9 zaporednimi točkami v 37. minuti približale na vsega 2 točki razlike (62:60).

Strelski post domačink je z dvema uspešnima prostima metoma prekinila Evansova, zmago Slovenije pa je potrdila kapetanka Teja Oblak, ki je v zadnji minuti dosegla zadnje štiri točke na tekmi in s svojo 18. točko postavila končni rezultat 68:62.

S tretjo zmago so Slovenke prevzele prvo mesto v skupini E, do konca kvalifikacij pa jo čakajo še tri srečanja - domača tekma proti Romuniji (14. februar) ter gostovanji pri Finski (17. november) in Franciji (21. november).

Na evropsko prvenstvo v Srbiji in Latvije se bodo uvrstile zmagovalke osmih kvalifikacijskih skupin in šest najboljših drugouvrščenih reprezentanc.

Kvalifikacije za EP 2019:

Skupina E, 3. kolo:

Sobota, 10. februar:

SLOVENIJA - FRANCIJA 68:62 (19:22, 19:12, 17:17, 13:11)

Oblak 18, Evans 14, Trebec 10; Gruda 24, Ayayi 7, Epoupa in Ciak 6.

POSNETEK TEKME

Damir Grgić, selektor slovenske ženske reprezentance:

"Najprej bi rad čestital mojim igralkam. Mislim, da smo zasluženo zmagali, saj smo praktično vodili skoraj celotno srečanje. Sam sem nekako podoživljal tiste minute v Pragi, kjer smo prav tako dve minuti do konca vodili za nekaj točk, a na koncu izgubili. Menim, da se nam je to danes povrnilo. Pokazalo se je, da imajo ta dekleta nekaj več kot so imele prejšnje generacije. To so dokazale že z osvojeno medaljo lani na Portugalskem. Sedaj smo praktično igrali z ekipo, ki je v povprečju stara 20 let. Vsa čast dekletom."