V končnico državnega prvenstva še Šenčur in Krka

S tekmo med Ilirijo in Zlatorogom se bo danes končalo 16. kolo lige Nova KBM, v katerem so zmago zaenkrat vknjižili že Šentjur, Helios Suns, Šenčur Gorenjska gradbena družba in Krka.

(foto: Šenčur GGD)

V soboto so se pomerili Sixt Primorska in Helios Sunsi, Šenčur Gorenjska gradbena družba in Rogaška ter Hopsi in Krka, nov par točk pa so vpisali Domžalčani (95:106), Šenčurjani (79:64) in Novomeščani (78:80).

Zmage so se najbolj razveselili Šenčurjani in Novomeščani, saj so si z novim uspehom priigrali vstopnico za ligo za prvaka, v katero so se predtem prebili tudi Sixt Primorska, Petrol Olimpija, Helios Sunsi in Rogaška.

Liga Nova KBM, 16. kolo:

Sobota, 3. februar:

SIXT PRIMORSKA - HELIOS SUNS 95:106 (17:22, 22:19, 22:19, 27:28, 7:18)

Čakarun 30, Rebec in Zupan 14, Ferme 11; Pelko 30, Mahkovic 24, Đumić 16.

Domžalčani so bolje začeli, v drugi četrtini dvakrat povedli z dvomestno prednostjo (33:23 in 35:25), vendar so se Koprčani vrnili in v drugem polčasu sta se ekipi menjali v vodstvu. Minuto pred koncem zadnje četrtine je Matic Rebec z zadetim metom za tri točke poskrbel za prednost Primorske z 88:86, a na drugi strani je s polaganjem vrnil Blaž Mahkovic.

Izenačena tekma v Luciji je bila pred 200 gledalci tako odločena šele v podaljšku. Marjan Čakarun je dve minuti in četrt pred koncem dodatnega dela zadel dve točki in po prekršku še prosti met za znižanje zaostanka Primorske na 93:94. Nato se je domači napad ustavil, do konca je zadel le še Čakarun, in to enkrat samkrat. Gostje so z delnim zaključnim izidom 12:2, osem točk v nizu so zadeli v dobri minuti, prišli do dokaj zanesljive zmage.

Sixt Primorska je po uspešnem januarju, v katerem si je med drugim zagotovila mesto v ligi za prvaka in mesto na zaključnem turnirju pokala Spar, v tednu dni izgubila še tretjič zapored, od tega drugič v državnem prvenstvu. Kljub temu na lestvici še zmeraj vodi in ima pred Helios Sunsi eno, pred Petrolom Olimpijo pa dve zmagi naskoka.

V dresu Helios Sunsov se je s 30 točkami, 9 skoki, 2 podajama in 1 pridobljeno žogo najbolj izkazal Jure Pelko, v dresu Sixta Primorske pa se je najbolj odrezal Hrvat Marjan Čakarun, ki je dosegel 30 točk, 8 skokov, 5 podaj, 2 blokadi in 1 pridobljeno žogo.

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:

"Ekipa Heliosa je prišla do zaslužene zmage, saj so igrali z veliko več energije. Pri nas se je poznal manjko energije, noge so bile težke, vendar to ni opravičilo. Tako slabo ne moremo igrati. Na zadnjih treh srečanjih smo odigrali s premalo energije in izgubili skok. Pred nadaljevanjem sezone moramo to popraviti."

Jovan Beader, trener Helios Sunsov:

"Čestitke fantom za prikazano igro in zmago. Kljub manjšemu šoku ob poškodbi Besedića na začetku tekme, so odigrali izvrstno. Vsi si zaslužijo pohvale, izpostaviti pa gre mladega Klavžarja, ki je odigral odlično. Škoda, da nismo vsega rešili že ob koncu rednega dela, ko je Đumić zgrešil oba prosta meta. Smo se pa nato v podaljšku hitro odlepili z dvema trojkama Pelka in mislim, da na koncu tudi zasluženo slavili. Čestitke za predstavo tudi domači Primorski."

ŠENČUR GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA - ROGAŠKA 79:64 (16:24, 16:12, 25:10, 22:18)

Murić 20, Martinčič 18, Pavić 13; Davis 16, Batur 12, Šantelj 11.

Šenčur je tekmo začel z večjim pritiskom, saj si pred njo še ni zagotovil mesta v ligi za prvaka, kar je Slatinčanom že uspelo v prejšnjem kolu z zmago nad Sixtom Primorsko. Tokratni dvoboj se je po odlični tretji četrtini gostiteljev razpletel z njihovo zmago, tako da imajo zdaj po 8 zmag in porazov.

Po dokaj izenačenem prvem polčasu, v katerem so gostje na začetku pobegnili, a jim je za nadaljevanje ostalo samo še +4, so v tretji četrtini na plin stopili domači košarkarji.

Takrat so košarkarji Rogaške dosegli le 10 točk, igralci Šenčurja pa so jih tekmecem nasuli 25. Takšna razlika, prednost je narasla že na 19 točk, pa je bila za goste nenadomestljiva tudi ob spet nekoliko boljši igri v zadnjem delu, ki pa so ga vseeno dobili gostitelji, tako da dvomov o zmagovalcu ni bilo že nekaj minut pred koncem.

Pri Šenčurju Gorenjski gradbeni družbi je bil z 20 točkami, 8 skoki, 3 pridobljenimi žogami in 2 podajama najkoristnejši igralec Dino Murić, pri Rogaški pa sta si naziv najbolj učinkovitega igralca razdelila Leon Šantelj (11 točk in 4 skoki) in Bosanec Dragan Đuranović (9 točk, 8 skokov, 2 blokadi in podaji ter 1 ukr. žoga).

Rade Mijanović, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe:

"Iz srca čestitam mojim košarkarjem. Uvrstitev v ligo za prvaka je velik uspeh za naš klub. Rad bi se zahvalil klubski upravi na čelu s športnim direktorjem Puharjem, ki nam omogoča odlične pogoje za delo. Tudi v nadaljevanju sezone bomo poskušali igrati z enakim žarom, ki nas je krasil doslej."

Damjan Novaković, trener Rogaške:

"Brez poškodovanih Nikolića in Fona smo odigrali dober prvi polčas in katastrofalen drugi. Razlog za poraz je slab skok in met za tri točke. Upam, da se poškodovani igralci čim prej vrnejo."

HOPSI POLZELA - KRKA 78:80 (26:24, 17:18, 17:15, 18:23)

Vasilić 23, Vuković 16, Ćup 13; Cinac 23, Đapa 19, Marinelli 10.

Dvoboj na Polzeli je bil za obe moštvi zelo pomemben. Krka, ki je imela pred tekmeci dve zmagi naskoka, bi se z novim uspehom že zelo približala ligi za prvaka, Hopsi pa so lovili zadnji vlak, da bi se izognili ligi za obstanek.

Popotnica za nobeno od ekip ni bila dobra. Novomeščani so namreč doživeli tri zaporedne poraze, Hopsi pa pet. Po koncu so bili po tesni končnici bolj veseli Novomeščani, saj so zmagali za dve točki.

Domači so se zavedali, da zanje šteje le zmaga, po začetnem zaostanku so prišli do minimalnega vodstva, toda prednost je bila tako majhna, da sta bili pred nadaljevanjem ekipi še s povsem enakimi možnostmi.

V drugem polčasu je bila slika podobna. Moštvi sta se menjali v vodstvu in nista mogli narediti preskoka. Prvega so nato dosegli domači z vodstvom 64:57 v 32. minuti, a je bil tudi odgovor gostov hiter in dve minuti pred koncem je za točko vodila Krka (69:68). Pozneje je povišala prednost na 77:70, mirne roke gostov pri prostih metih v zadnji minuti pa so zagotovile, da je bila prednost ravno dovolj velika za zmago.

Na strani Krke je bil najkoristnejši igralec Hrvat Dino Cinac, ki je vknjižil 23 točk, 6 skokov, 2 blokadi in podaji ter 1 pridobljeno žogo, na strani Hopsov pa je bil najbolj učinkovit Srb Milojko Vasilić, ki je zbral 23 točk, 4 podaje, 3 skoke in 2 pridobljeni žogi.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:

"Čeprav smo vodili 35 minut tekme, smo na koncu na žalost izgubili. Pokopalo nas je slabo izvajanje prostih metov. Zahvalil bi se sodniški organizaciji in sodnikom, ki so opravili svoje delo na nivoju. Tekmo smo izgubili zaradi lastnih napak."

Simon Petrov, trener Krke:

"Veseli me, da smo uspeli koncentracijo držati do konca tekme in jo z borbeno ter srčno igro tudi dobiti."