Zgodovina Olimpije se ponavlja

Ekipa Petrola Olimpije novega leta v ligi ABA ni začela najbolje, saj je v 15. kolu izgubila proti gostujoči Megi Bemaxu in s tem utrpela že peti zaporedni poraz.

(foto: Petrol Olimpija/Aleš Fevžer)

Varovanci Gašperja Okorna so proti Vlatku Čančarju in njegovim soigralcem klonili z 69:76, 10. poraz v regionalni ligi pa so vpisali po zaslugi vnovične slabe predstave v končnici tekme.

Ljubljančanom je po prvih dveh četrtinah kazalo dobro, saj so z učinkovito in kolektivno igro (v prvih 20 minutah se je med strelce vpisalo kar 8 igralcev) ob polčasu vodili s 36:30, v zadnjo četrtino pa odšli s še vedno spodbudno prednostjo 5 točk (54:49).

Gostitelji so s trojko Domna Lorbka vodstvo v 34. minuti povišali na 9 točk (62:53), potem pa... Razpad sistema. Zmaji so v nadaljevanju popolnoma izgubili svojo osredotočenost, zaradi česar so začeli grešiti meti, delati nespametne osebne napake in izgubljati žoge.

S klavrno igro so v preostalih šestih minutah tako dosegli le še 7, prejeli pa kar neverjetnih 23 točk in po zadnjem sodnikovem žvižgu izgubili z 69:76.

Pri poražencih je bil najkoristnejši igralec Američan Devin Oliver, ki je vknjižil 14 skokov, 8 točk in 3 pridobljene žoge, pri zmagovalcih pa sta bila najbolj učinkovita Srb Nikola Rebić (19 točk, 7 podaj, 5 ukr. žog in 2 skoka) in Gruzijec Goga Bitadze (12 točk, 10 skokov in 2 blokadi). Vlatko Čančar je v 30 minutah prispeval 10 skokov, 9 točk, 2 podaji in 1 blokado.

Petrol Olimpija je s petim zaporednim porazom v ligi ABA izenačila neslavni rekord iz sezone 2015/16, prekinila pa ga bo lahko naslednjo soboto, ko bo gostovala pri črnogorskem Mornarju.

Liga ABA, 15. kolo:

Petek, 5. januar:

PETROL OLIMPIJA - MEGA BEMAX 69:76 (18:15, 18:15, 18:19, 15:27)

Lorbek 16, Morgan 10, Oliver, Hrovat in Radulović 8; Rebić 19, Bitadze 12, Mushidi 11.

Gašper Okorn, trener Petrola Olimpije:

"Čestitke Megi Bemaxu za zmago. Mislim, da so moji fantje dali svoj maksimum. V prvem polčasu smo odigrali dokaj zbrano, tudi v tretji četrtini smo kontrolirali igro. Odigrali smo solidno obrambo vse do zadnjih pet minut, ko smo se začeli lomiti pod pritiskom. Padla nam je koncentracija. Zelo pomembna tekma za nas, ki bi se lahko končala tudi drugače, ampak nas je v zadnjih petih minutah začelo zmanjkovati."

+3 #15 Spanoulis 09:39 08-01-2018
Citati X:
Poglejmo realno situacijo Olimpije.
1. Imajo 3 tudi 4 tekme tedensko. Vsi, ki delate v športu veste, da je v takem primeru zelo težko smiselno organizirati trenažni proces, dodatno težavo pa predstavlja dejstvo, da igralci, ki na tekmah sedijo (niso v rotaciji) preprosto ne napredujejo, ker je trenažni proces podrejen izklučno rezultatu.
2. Gre torej samo za način kako preživeti prvi del sezone in v drugem delu osvojiti domače naslove (razumljivo ker je to povezano s sponzorskim vložkom). Ni produkcije in izvoza mladih igralcev, igralci, ki jim Olimpija ponudi priložnost (navadno so nosilci tujci) pa v naslednji sezoni klub navadno zapustijo - sam klub pa od tega nima nič.
3. Pogoji za delo v Olimpiji niso enaki pogojem v Real Mardidu zato so vsakršne primerjave s tujino v smislu tam lahko torej lahko tudi tukaj, preprosto neprimerne.
4. Ne razumem zakaj Olimpija nima v ekipi vsako leto 1-2 najbolj perspektivna mlada slovenska igralca, ki bi jima ponudila priložnost v mednarodnih tekmovanjih, prav nasprotno, mladi klub zapuščajo.

1. - to da bodo imeli veliko tekem so vedeli takoj ko so se v vsa ta tekmovanja prijavili. V zakup bi morali vzeti tudi poškodbe ipd. Če bi vse to upoštevali bi morda pripeljali še koga, morda bi prej vključili kakega mulca več... Če bi.

2. - če se gre res samo za preživeti prvi del sezone, ki ne šteje nič - zakaj potem ne dajo igrati mulcev na nepomembnih tekmah? Najbolj perspektivnega mladinca recimo? Daj ga igrat, izgubi tekmo ampak povej, da je igral 16letni talent na katerega se računa v prihodnosti in da je to cena. Ne pa da se mučiš na neki Pozeli in igraš podaljške pa ti mora igrati praktično prva peterka celo tekmo.

3. - seveda pogoji niso isti kot v Realu. Da pa so samo "malo
boljši" kot pri Pingvinih pa ni nikomur v čast.

4. - Zakaj ne? Ker mulci niso več neumni in ko vidijo da nihče ne dobi poštene priložnosti, tudi takrat ko bi jo lahko gredo pač drugam. Če je miljon tekem, potem ni treningov. Za mladega igralca je to katastrofa. Ne tekmah ne igra, treningov nima. Kaj naj potem dela?

Sve u svemu - slovenski koncept profesionalizma. Bomo že nekako.

+9 #14 X 15:37 07-01-2018

Projekt Olimpije sicer podpiram, kljub kopici negativne energije, ki jo obkroža (na žalost, tipično slovensko), vseeno pa me zanima kam v resnici pelje ta zgodba? Je načrt splezati na zeleno vejo in nato delovati po principu zapravimo lahko več, pripeljimo boljše igralce/tujce, nastopajmo v močnem Evropskem tekmovanju ali je načrt zopet postati produkcijski center, kamor bi svojo priložnost prišli iskati mladi perpektivni igralci, predvsem Slovenci, namesto da vsi po vrsti odhajajo preden zaigrajo na svoji prvi članski tekmi?
Skratka KZS in slovenske košarkarske klube (še zdaleč ne samo Olimpijo) čaka ogromno dela, če naj še kdaj pričakujemo visok nivo slovenske klubske košarke.

+7 #13 Joško 13:48 07-01-2018
Zdej pa mi naj en pove kje je problem. Tekma vsak dan? Ja halooo, fantje so profesionalci, kaksna utrujenost, kaksen nemogoc ritem? A mi pa ne rabimo vsak dan it v sluzbo, vsak dan imeti energijo za 8 ali vec ur dela. Kdor ne zmore naj pusti basket in gre delat za trak...pa da ga vidim.

+6 #12 Navijač 01:40 07-01-2018
Stari Tom . Se vidi da nimaš pojma. Kdo pa je uničil Slo košarko... kdo je bil največji pobudnik Jadranske lige... ? Pred temi kvazi tekmovanji smo v Evropi še nekaj veljali... Vsi igrat DP in se dokazat, da si prvi na vasi, potem pa lahko igraš še kakšno tekmovanje...

+2 #11 specialist 19:03 06-01-2018
staritom podpiram igranje celotnega DP, kaj pa je Olimpija da nebi igrala od začetka? tak se vsaj pokaze Olimpiji kje je mesto in da se najlepša kosarka igra na Štajerskem, vi on kraj trojan pa itak zmagujete z sodnisko pomočjo

+6 #10 Basketman 18:22 06-01-2018
Nisem nesramen a menim da bi Okorn moral oditi saj izgublja na vseh tekmovanjih kjer igrajo in to v seriji

0 #9 stariTom 17:18 06-01-2018
Bravo Rašo,uspel si uničit Olimpijo z obveznim igranjem prvega dela prvenstva ki ne odloča o ničemer,s tem pa tudi Slovensko košarko.Evropsko prvenstvo je pozabljeno,ker za naprej ni perspektive.

+11 #8 Spanoulis 17:05 06-01-2018
Citati robertinjo:
Vse je prenaporno ker mi nismo nba liga da bi vsak dan igrali tekme in za tak ritem bi klub moral imeti več igralcev

Kakih več igralcev?! A NBA ekipe imajo 30 igralcev pa jih malo menjajo??? Imajo jih 15 max, 12 v ekipi, od tega jih večino časa igra ene 8-9, 3 spijo. To je to.

Ampak v NBA ligi se gre na tekme z letalom, ki je praktično "hotel", zraven je kup fizioterapevtov etc. Pri Olimpiji pa hop na avtobus pa "ko to tamo peva" do Skoplja, pa nazaj domov z istim busom, ki je ostal zagnan pred dvorano, da šofer ne zmrzne noter, pa naslednji dan hop na avtobus in v neko belorusko vukojebino, pa nazaj domov, pa hop tekma v Rogaški, pa nazaj, pa hop na trolo in tekma pokala s Pingvini... vse v 10 dneh. En drugega bandažirajo, si perejo drese doma (ali pa igrajo v prešvicanih, če imajo dve gostovanji zapored)...

Pač - amaterji se gredo profesionalizem.

+5 #7 rade 16:26 06-01-2018
to zgovarjanje na tempo je zlo mim.. noben jih ni silu igrat vsa tekmovanja, če pa niso temu kos je pa njihov problem.. ampak ja.. itak je priorieta sanacija dolga, tko da ne vem čemu jokanje..

+5 #6 Sloughter 13:15 06-01-2018
Lisac je brcnil v prazno s tem Tratnikom,njegove poteze pa dajo slutiti,da ni kos nalogi,za katero je bil pripeljan.