Helios s tretjo zaporedno zmago že med najboljšo četverico

Po četrtoligaških, tretjeligaških in drugoligaških slovenskih klubih so včeraj s tekmovanjem v letu 2017 sklenili tudi predstavniki najmočnejšega moškega državnega prvenstva.

(foto: Gašper Papež)

Prvoligaški klubi so se za konec iztekajočega se leta pomerili v zaostalih dvobojih 1. kola, ki se je s tekmo med Sixtom Primorsko in Hopsi (71:64) začel daljnega 23. novembra.

V petek je Ilirija v gosteh presenetila Petrol Olimpijo (81:86), v soboto pa so zmago vknjižili še Zlatorog (po 3. zmagi ni več zadnji), Krka (3. zaporedna zmaga) in Helios Sunsi (3. zaporedna zmaga), ki so premagali Šentjur (71:62), Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo (74:95) in Rogaško (57:62).

Osredotočili se bomo na srečanje med Rogaško in Helios Sunsi, ki ga je ob zaključku žal zaznamoval tudi neprimeren incident.

Kljub temu, da so zaradi kasnejše pridružitve morali nastopiti brez Jake Brodnika in Boža Đumića, zaradi poškodbe pa še brez Jureta Močnika, so tekmo bolje začeli Domžalčani in po prvih točkah Blaža Mahkovica, Aleksandra Šaškova in Jureta Besediča sredi 3. minute povedli z 8:0. Delnemu nizu gostov je sledilo 9 zaporednih točk gostiteljev (Marko Pajić 5, Miha Fon 4), ki pa do višje prednost v preostalem delu uvodne četrtine (16:15) kljub temu niso prišli.

Minimalno razliko so barvarji izničili že v prvih tridesetih sekundah druge četrtine, po polovično uspešnem izvajanju prostih metov Mahkovica pa je slednji z Urbanom Omanom za Helios prispeval še naslednjih 5 točk (16:21). Nalet gostov se tu ni ustavil, saj sta po košu Žana Kosiča zadela še Matej Rojc in Besedič, zaostanek 8 točk (19:27) pa so gostitelji do odhoda na glavni odmor razpolovili (30:34).

Po vrnitvi na parket ekipi nikakor nista uspeli ujeti ritma igre, zato sta skupaj vpisali vsega 11 točk, v četrti četrtini pa sta se vendarle zbrali in uprizorili epski boj.

V zadnjih desetih minutah smo namreč videli kar devet prevzemov vodstva, zmagovalec pa je bil tako odločen šele v zadnjih 30 sekundah, ko je po izenačenju Kosiča na 55:55 v ospredje še enkrat več stopil Mahkovic in dosegel še zadnjih 6 od svojih 22 točk. Poraz Rogaške je najbolj razjezil razjarjenega navijača, ki je po koncu tekme udaril sodnika.

Najkoristnejši igralec 1. kola je postal Dino Murić, ki je ob porazu proti Krki zabeležil 32 točk, 8 izsiljenih osebnh napak, 7 skokov, 5 podaj in 4 pridobljene žoge (indeks 35).

Liga Nova KBM, 1. kolo:

Sobota, 30. december:

ZLATOROG LAŠKO - ŠENTJUR 71:62 (19:4, 24:23, 19:15, 9:20)

Kusovac 22, Durnik 14, Barič 11; Popadić 20, Bolčina 16, Williams 12.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga:

"Leto smo zaključili z zmago, kar je lahko navdih za novo leto. Časa za počitek ni, ker nas prihodnji teden čakajo že nove pomembne tekme."

Jakša Vulić, trener Šentjurja:

"Čestitam ekipi Zlatoroga, ki je dominirala celotno tekmo in prišla do zaslužene zmage. Dobro je, da so se moji košarkarji, kljub rezultatskemu zaostanku, borili do konca in dali vse od sebe. Jasno je, da nas čaka še veliko dela. Potrebno bo narediti dodatno selekcijo igralcev, da bomo lahko na tem nivoju konkurenčni."

ŠENČUR GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA - KRKA 74:95 (16:23, 11:23, 19:29, 28:20)

Murić 32, Martinčič 14, Pavković in Pavić 8; Dimec 19, Đapa 18, Kovačevič 17.

Rade Mijanović, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe:

"Povsem zaslužena zmaga Krke, ki je izkoristila situacijo z zdravstvenim stanjem našega moštva. Zahvalil bi se fantom, ki so na koncu svojih fizičnih moči nudili dostojen odpor Novomeščanom. Zahvaljujem se tudi našim navijačem za podporo. Vsem ljubiteljem košarke želim uspešno in zdravo leto 2018."

Simon Petrov, trener Krke:

"Veseli me, da smo prišli so prepričljive zmage in da so tudi mladi igralci izkoristil svojo priložnost. Dobro smo se pripravili na to tekmo. Prva tekma z njimi ni bila lahka, tokrat pa smo imeli tudi nekaj sreče, saj je bil nasprotnik oslabljen."

ROGAŠKA - HELIOS SUNS 57:62 (16:15, 14:19, 9:2, 18:26)

Nikolič 20, Kosič 10, Pajić in Davis 7; Mahkovic 22, Rojc 13, Besedič 11.

Damjan Novaković, trener Rogaške:

"Tekmo je zmagal Helios, košarka pa zagotovo ne. Srečanje bo potrebno dobro analizirati."

Jovan Beader, trener Helios Sunsov:

"Ne vem, kako smo uspeli priti do te zmage. Brez poškodovanega Močnika, brez Brodnika in Đumića, ki nista imela pravice nastopa. V prvem polčasu se nam je poškodoval še Klavžar, ki si je zvil gleženj, pa v končnici še zadnji preostali organizator igre, Rojc. Imeli smo napadalno blokado v tretji četrtini, a smo bili vseskozi odlični v obrambi. Ker smo v drugem polčasu vsaj približno kontrolirali skok, smo prišli do priložnosti za zmago, ki smo jo seveda poskušali izkoristiti. Fantje so zame heroji, kaj so zdržali v zadnjih dveh tednih. Ob utrujenosti in vseh poškodbah smo več kot odlično zaključili leto 2017 in samo upam lahko, da bomo v tem ritmu nadaljevali tudi v 2018. Na tem mestu vsem skupaj lepo praznovanje in seveda uspešno, zdravo in zadovoljno leto 2018!"