Slovenija že med najboljšo osmerico v Evropi

Slovenska reprezentanca na evropskem prvenstvu nadaljuje svoj zmagoviti pohod. Na njeni prvi preizkušnji v drugem delu je v osmini finala brez težav odpravila izbrano vrsto Ukrajine in na naše največje zadovoljstvo napredovala v četrtfinale.

(foto: FIBA)

Slovenija je tekmo začela brez podcenjevanja in na krilih 7 točk Luke Dončića uvodoma povedla z 9:3, po trojki Klemna Prepeliča pa vodstvo v 8. minuti povišala že na 12 točk (19:7). Sledil je odgovor Ukrajine, ki je zaostanek trikrat znižala na 7 točk (19:12, 21:14 in 24:17), končni izid prve četrtine pa je z uspešnima prostima metoma postavil Prepelič (26:17).

Drugo četrtino je s silovitim zabijanjem odprl Vlatko Čančar, potem pa se je razigral še Anthony Randolph in s šestimi novimi točkami v 17. minuti razliko povečal na 14 točk (35:21), za novo najvišje vodstvo Slovenije pa je minuto kasneje s svojo drugo trojko poskrbel Prepelič (38:21). Ukrajinci so v preostalih dveh minutah znova pritisnili, a jim razlike ob še naprej izvrstni obrambi naših fantov ni uspelo znižati na manj kot 15 točk (38:23, 40:25, ob polčasu 42:27).

Slovenci niso popuščali niti po vrnitvi na igrišče. Prvo uspešno akcijo sta izvedla Dončić in Gašper Vidmar, po zadeti trojki Ukrajincev pa so izbranci Igorja Kokoškova znova sprožili ofenzivo, naredili delni niz 11:0 in v 28. minuti povedli še za 25 točk (59:34). To je bil tudi prelomni trenutek tekme, saj se njihovi tekmeci po tem udarcu niso več pobrali.

K zmagi z 79:55 je levji delež prispeval Anthony Randolph, ki je v 20 minutah igre dosegel 21 točk, 3 skoke, 2 blokadi in 1 pridobljeno žogo, dvomestno število točk pa sta zabeležila še Luka Dončić in Klemen Prepelič (oba po 14 točk).

Četrtfinalni tekmec Slovenije bo zmagovalec jutrišnjega dvoboja med Črno goro (3. v skupini C) in favorizirano Latvijo (2. v skupini D).