Slovenija v osmino finala odhaja brez poraza

Moška članska reprezentanca je na peti tekmi evropskega prvenstva proti izbrani vrsti Francije suvereno vknjižila še peto zmago in zasluženo osvojila prvo mesto v skupini A.

(foto: FIBA)

Naslednji tekmec Slovenije bo znan v nadaljevanju dneva oziroma po tekmah skupine B v Tel Avivu. Če Italija izgubi z Gruzijo, bo njen tekmec Gruzija, če Italija zmaga, pa bo njen naslednji nasprotnik znan šele po tekmi v Izraelu med Ukrajino in gostitelji. Slednji nimajo več možnosti za napredovanje, Ukrajina pa bi z zmago osvojila četrto mesto in napredovala v osmino finala.

Slovenski košarkarji so na tem prvenstvu z nekaj dobrimi predstavami že opozorili nase, tokrat pa so Goran Dragić, Luka Dončić in druščina svojo igro dvignili še za stopničko višje. Francija je bila večino tekme povsem nemočna in to ne glede na to, kateri igralci Slovenije so bili na parketu. Pohvale za pet zaporednih zmag si zato zaslužijo prav vsi naši reprezentanti, saj, kot že vseskozi poudarja selektor Igor Kokoškov, noben posameznik ne more biti večji ali bolj pomemben od ekipe.

Začetna peterka Dragić, Blažič, Murić, Dončić in Vidmar si je v prvih 6 minutah priigrala prednost 3 točk (20:17), in tudi ko je selektor Kokoškov zamenjal večino igralcev, se gibanje rezultata ni bistveno spremenilo. V 13. minuti po šesti trojki je bilo 36:26, v 16., ko sta Dragić in Dončić že prešla mejo 10 točk, 44:29, najvišja razlika v prvem polčasu pa je bila 17 točk (49:32 in 52:35).

Četrtouvrščena reprezentanca s svetovne košarkarske lestvice in evropska prvakinja iz leta 2013 je bila boljša ekipa na parketu dvorane Hartwall zgolj tri minute. To so bile uvodne tri minute drugega polčasa, ko je Francija poskusila z zelo agresivno obrambo zaustaviti slovenski napad. Uspelo ji je priti na 53:44, ko je Kokoškov sklical igralce na pogovor na klop. Njihov odgovor je bil genialen - Klemen Prepelič, Goran Dragić in Luka Dončić so v manj kot dveh minutah naredili delni niz 10:0, Anthony Randolph in ostali pa so poskrbeli, da je bila tekma po delnem izidu 22:2 v 29. minuti več ali manj odločena (75:46).

Na koncu je Slovenija dosegla 95 točk, kar je njen drugi najvišji dosežek na evropskih prvenstvih. Največ doslej, 102 točki. je dosegla pred manj kot 24 urami proti Islandiji. Do zdaj je drugo mesto držala zasedba Zmaga Sagadina iz Aten leta 1995, ki je Finski zabila 94 točk.

Prvi strelec evropskega prvenstva po štirih krogih Goran Dragić je ob 50-odstotnem metu iz igre (5/10) in 8 podajah dosegel še 22 točk. Luka Dončić je prispeval tri trojke, ujel 9 odbitih žog in prispeval 15 točk. Eno manj je zbral Klemen Prepelič (trojke 2/6, 4 skoki, 3 podaje), Gašper Vidmar pa je brez zgrešenega meta iz igre (6/6) vpisal 13 točk.