Slovenija do tretje zaporedne zmage

Slovenska reprezentanca je na tretji tekmi evropskega prvenstva osvojila še tretjo zmago. Tretji par točk si je priigrala na vročem obračunu z izbrano vrsto Grčije, ki jo je po napeti končnici porazila s 78:72.

(foto: FIBA)

Varovanci Igorja Kokoškova na evropskem prvenstvu v Helsinkih nadaljujejo zmagoviti niz. Po Poljski in Finski so v tretjem krogu premagali še Grčijo in si tako praktično že zagotovili uvrstitev v izločilne boje, ki bodo potekali v Istanbulu.

Če sta bili zmagi nad prvima dvema tekmecema nekako pričakovani, pa je uspeh proti eni od močnejših reprezentanc že nakazal potencial in vrednote slovenske reprezentance. Slednja se je z nepopustljivostjo v zadnji četrtini vrnila v igro za zmago in jo nato tudi dosegla, med strelci pa so trije še posebej izstopali - Luka Dončić, Goran Dragić in Klemen Prepelić, ki so skupaj prispevali kar 58 točk.

Slovenija je od začetka narekovala ritem igre. Povedla je s 6:0 in prednost po prvi četrtini (23:13) nadgradila na 25:13, nato sicer nekoliko popustila, saj so nosilci igre odšli po počitek na klop, v zaključku prvega polčasa pa s čvrsto obrambo znova vzpostavila prevlado in na glavni odmor odšla z naskokom 5 točk (35:30).

Za razliko od prvih dveh tekem, na katerih je blestel Goran Dragić, je tokrat v prvem polčasu breme napada nosil Luka Dončić, ki je zadel tri trojke in bil po 20 minutah pri 14 točkah. Kapetan Dragić jih je v prvem polčasu zbral osem.

Začetek drugega dela ni bil tako spodbuden. Slovenija je zapadla v črne minute, zaradi česar v naslednjih štirih minutah sploh ni zadela koša, v šestih minutah pa je zmogla komaj dva. Grčija je v tem času pobegnila na sedem (38:45), v 29. minuti pa še na osem točk (48:56).

Slovenija se je v vodstvo vrnila šele v 37. minuti. Dončić je z zabijanjem poskrbel za izenačenje (66:66), trojka Eda Murića pa je prinesla novo vodstvo Slovencev (69:66). Od tu dalje Grčija ni bila več v ospredju, kljub temu pa je vse do konca ostala povsem blizu. Njeno usodo je zapečatil kdo drug kot Dragić. Najprej je zadel dva prosta meta za 73:70, 22 sekund pred koncem pa še prodrl pod koš in prek Kostasa Papanikolaoa zadel za 75:70.

Na strani Sloveniji je najvišji statistični indeks zbral Luka Dončić (22), ki je ob 22 točkah (met iz igre 7/12, trojke 3/7), zbral še 5 skokov in 3 podaje. Goran Dragić se je na koncu ustavil pri 20 točkah (met iz igre 7/16), 4 skokih in podajah ter 1 pridobljeni žogi, Klemen Prepelič pa je vpisal 16 točk (met iz igre 5/9, trojke 3/6) in 3 podaje.

Pred slovenskimi košarkarji je zdaj dan odmora, s tekmovanje pa bodo nadaljevali v torek, ko se bodo ob 12.45 po slovenskem času pomerili z zasedbo Islandije.