Mlajše kategorije

Moška reprezentanca do 16 let je na peti tekmi evropskega prvenstva vknjižila četrto zmago, s katero si je že zagotovila obstanek v elitni diviziji. Poraz ji je morala priznati izbrana vrsta Rusije, ki jo je Slovenija odpravila s kar 24 točkami razlike (78:54).

(foto: FIBA)

Tekmo sta obe ekipi začeli zelo napadalno in agresivno, a s številnimi zgrešenimi meti in napakami. V prvi četrtini si nobeni strani ni uspelo zagotoviti večje prednosti, izid pa je bil izenačen tudi ob koncu prvih desetih minut (13:13). Slovenija je v prvi četrtini zadela le 25 % metov iz igre, Rusija pa 30 %.

Prvo polovico druge četrtine so bili dvobojevalci še povsem izenačeni, nato pa so pobudo prevzeli Slovenci, med 16. in 18. minuto z delnim nizom 10:3 pobegnili na 10 točk razlike (32:22), na glavni odmor pa odšli s prednostjo 8 točk (36:28).

Na začetku tretje četrtine so naši fantje vodstvo povišali na 13 (42:29), sekundo pred iztekom tretjega dela igre pa s trojko Mihajla Benića še na 16 točk (56:40).

Rusi so v zadnji četrtini zaigrali na vse ali nič, a njihova ofenziva danes ni bila kos razigranim Slovencem. Rok Radović je naskok slovenske reprezentance v 34. minuti povišal na 21 točk (65:44) in zmagovalec srečanja je bil odločen. Končni rezultat 78:54 je s polovično uspešnima prostima metoma postavil Maj Dušanič.

Najkoristnejši igralec Slovenije je bil tokrat Klemen Smrekar, ki je dosegel 12 točk, 10 skokov in 1 pridobljeno žogo, več kot 10 točk pa so zbrali še Žiga Samar (17), Gregor Glas (13) in Rok Radović (11).

Slovenska reprezentanca se bo tako na preostalih dveh tekmah borila za končno 9. mesto, s tekmovanjem v črnogorski Podgorici pa bo nadaljevala v petek.

Evropsko prvenstvo za kadete, divizija A, Podgorica:

Tekme za razvrstitev od 9. do 16. mesta:

Sreda, 16. avgust:

SLOVENIJA - RUSIJA 78:54 (13:13, 23:15, 20:12, 22:14)

Samar 17 (3 podaje in 3 ukr. žoge), Glas 13 (3 podaje in 3 ukr. žoge), Smrekar 12 (10 skokov); Kovalev 12 (2 podaji), Zakharov (6 skokov in 1 blokada) in Bednjakov (3 ukr. žoge) 7, Sorokin (2 podaji) in Lakhin (6 skokov) 6.

POSNETEK TEKME

Dejan Gašparin, selektor slovenske reprezentance:

"Zmagovalci niso tisti, ki nikoli ne izgubijo, ampak tisti, ki nikoli ne odnehajo. Zame so ti fantje danes naredili nemogoče in dokazali, da so iz pravega testa."