V ponovitvi finala slavil Zlatorog, LTH Castings brez možnosti proti Rogaški

S tekmama v Laškem in Škofji Loki se je nadaljevalo 13. kolo lige Nova KBM. Zlatorog je po podaljšku ugnal Helios Sunse (69:64), Rogaška pa je pri LTH Castingsu prišla do visoke zmage (70:115). Zadnji obračun v tem kolu bo danes potekal v Kopru, kjer se bosta pomerila Sixt Primorska in Tajfun.

(foto: KZS)

Liga Nova KBM, 13. kolo:

Sobota, 7. januar:

ZLATOROG - HELIOS SUNS 69:64* (22:9, 10:15, 10:25, 21:14, 6:1)

Rizvić 18, Barič 17 (8 podaj in 2 ukr. žogi), Tratnik 13 (2 blokadi); Kyzlink 18, Atanacković 15 (14 skokov in 1 blokada), Jones 12 (1 blokada).

*po podaljšku

V Laškem sta se srečali moštvi, ki sta v prejšnji sezoni igrali v finalu državnega prvenstva. Laščani so le našli recept, kako premagati Domžalčane, s tem pa so se jim deloma oddolžili za lanski poraz v finalu.

Gostitelji so tekmo začeli odlično in že v tretji minuti vodili s 13:2. Prednost so do sedme minute uspeli povečati še na 18 točk (22:4), potem pa so bolje zaigrali tudi gostje.

Ti so z delnim izidom 10:2 sredi druge četrtine zaostajali s 14:24, razliko pa nato še prepolovili (22:27), toda Laščani so z dvema zaporednima košema spet pobegnili na +9. Helios bi lahko bil po prvih dveh četrtinah še bližje tekmecem, a ni izkoristil svojih priložnosti, Nejc Barič pa je s polovično uspešnostjo izza črte prostega meta postavil končni izid prvega polčasa (32:24).

Državni prvaki so drugi polčas začeli z delnim nizom 7:0, kar je pomenilo, da so povsem ujeli tekmece. Simo Atanacković je v 23. minuti zadel za prvo vodstvo Heliosa na tekmi (33:32), skupaj s soigralci pa je nato hitro pobegnil.

Laščani so imeli težave v napadu, dve minuti pred koncem so zaostajali 38:47. A se niso predali, še vedno so poskušali, tri minute pred koncem tekme zaostajali z 52:56, dobro minuto pred zadnjim zvokom sirene pa so se približali na le točko razlike (59:60).

25 sekund pred koncem so gostje ukradli žogo in Igor Tratnik je moral narediti osebno napako. Brandyn Curry je zadel oba prosta meta in vodstvo Heliosa povišal na +3 (59:62), v napeti končnici pa je Miloš Miljković sekundo pred koncem rednega dela zadel za podaljšek (63:63).

Dodatnih pet minut igre so bolje začeli Laščani, ki so po koših Ramota Rizvića, Jana Špana in Bariča po treh minutah vodili z 68:63, Domžalčani pa v podaljšku niso zadeli več niti enega koša iz igre in posledično izgubili z 69:64.

Za najkoristnejšega igralca tekme je bil izbran Igor Tratnik, ki je za Zlatorog prispeval 13 točk, 12 skokov in 2 blokadi, pri Helios Sunsih pa se je s 15 točkami, 14 skoki ter po 1 blokado, podajo in pridobljeno žogo najbolj izkazal Simo Atanacković.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga:

"Našim košarkarjem lahko čestitam za zmago in nepopustljivost, ki so jo prikazali na igrišču. Začetek tekme je bil dober, nato pa smo v igri nerazumljivo popustili. Sami sebe smo potisnili v težke trenutke. Prebudili smo se šele pri dvoštevilčnem vodstvu tekmecev, nato pa nekaj minut pred koncem rednega dela znova začeli kazati našo igro. V podaljšku smo dokončno pokazali pravi obraz. Tekmo je potrebno čim prej pozabiti, na koncu sta pomembni le novi točki."

Jakša Vulić, trener Helios Sunsov:

"Tekmo smo začeli zelo slabo in s tem tekmecem dovolili, da se razigrajo ter si ustvarijo visoko prednost. Čez čas smo le našli svoj ritem igre in preobrnili potek obračuna. V zaključku rednega dela nato nismo bili dovolj osredotočeni, ob tem pa tudi ne preveč spretni. Od zmage po 40 minutah igre nas je oddaljil slab skok v obrambi. V podaljšku smo ostali brez energije. Nismo našli poti do ritma igre, ki smo ga imeli v uspešnih minutah četrtin. Zlatorog je zasluženo zmagal."

LTH CASTINGS - ROGAŠKA 70:115 (15:29, 18:24, 19:30, 18:32)

Rebec 21 (5 skokov, 1 blokada in 1 ukr. žoga), Stopar 11, Bošnjak 10 (5 skokov); Đuranović 20 (7 skokov), Davis 17 (4 ukr. žoge), Johns 16 (1 blokada).

Rogaška je v Škofji Loki prišla do svoje devete prvenstvene zmage, medtem kot LTH Castings ostaja pri zgolj eni. Pravih možnosti domači košarkarji niso imeli, saj je bilo že po prvi četrtini jasno, da so gostje boljši tekmec, to pa so potrdili tudi v nadaljevanju.

Čeprav je Rogaška od prve sekunde tekme imela vajeti igre v svojih rokah, so Škofjeločani do četrte minute še dihali za vrat tekmecem (7:8). Po dobrih štirih minutah je bilo še 9:12, nato pa so se Slatinčani odlepili. Z nekaj zaporednimi točkami so prišli do dvomestne prednosti, ki so jo na začetku druge četrtine še povečali. Sredi druge četrtine je bilo že 46:21, po 20 minutah igre pa 53:30.

Igralci gostujočega trenerja Damjana Novakovića se niso ustavljali niti v nadaljevanju in po treh četrtinah, ko je bil izid 83:52, je bilo jasno, da bosta dve točki šli v Rogaško Slatino.

Pri Rogaški je najboljšo predstavo prikazal Dragan Đuranović, ki je zbral 20 točk, 7 skokov, 2 podaji in 2 pridobljeni žogi, pri LTH Castingsu pa je bil najkoristnejši igralec Jan Rebec, ki je vknjižil 21 točk, 5 skokov, 2 podaji, 1 pridobljeno žogo in 1 blokado.

Rade Mijanović, trener LTH Castingsa:

"Težak poraz, za katerega pa svojih fantov ne morem kriviti. Trdo trenirajo in na vsako tekmi skušajo dati svoj maksimum, a zaenkrat tako pač je. V primeru, da ne dobimo vsaj ene prave okrepitve, mislim, da nas čaka še kar nekaj podobnih razpletov, kar po vsej verjetnosti ne koristi nikomur. Še posebej pa ne mladim košarkarjem pri njihovem razvoju."

Damjan Novaković, trener Rogaške:

"Zelo hitro smo uveljavili našo kakovost in tekmo odločili že ob koncu prvega polčasa. Naprej se je potek odvijal po našem ritmu, prišli smo do zaslužene zmage. Košarkarjem bi čestital za to predstavo in doseženo zmago."

Nedelja, 8. januar:

SIXT PRIMORSKA - TAJFUN (17.00)

Aleksander Sekulić, trener Sixt Primorske:

"Tajfun po jesenskih kadrovskih menjavah igra bolje. Je precej bolj nevaren tekmec, ki je premagal tako Krko, kot tudi Zlatorog iz Laškega. Pričakujemo zanimivo srečanje, v katerem želimo ubraniti prednost domačega terena."

Jurica Golemac, trener Tajfuna:

"Čaka nas nov izziv, tokrat pa igramo proti moštvu, ki spada med najboljše v tej sezoni. Sixt Primorska igra atraktivno in napadalno košarko, so zelo nepredvidljivi, kar so letos že večkrat dokazali. Mi smo imeli v teh dneh nekaj težav, a verjamem, da bomo v vsakem primeru pokazali borbeno predstavo, s katero bomo imeli možnost za nadaljevanje serije dobrih tekem."