Z dvobojem med Baskonio in Real Madridom se je v Španiji končalo 15. kolo državnega prvenstva, v katerem so zaigrali vsi Slovenci razen poškodovanega Domna Lorbka in Luke Rupnika, ki je s Fuenlabrado tokrat počival.

(foto: Euroleague.net)

Petnajsti krog lige Endesa je trajal kar šest dni, med slovenskimi legionarji pa sta kot prva nastopila Miha Lapornik in Boštjan Nachbar, ki sta se z Bilbaom in Real Betisom prejšnji petek pomerila na medsebojnem obračunu. Uspešnejši je bil Nachbar, ki je v Bilbau slavil zmago s 85:82.

Isti dan je svojo tekmo odigral tudi Luka Lapornik, ki je z Joventutom gostoval pri Gran Canarii in bil poražen z 80:98, kot zadnja pa sta se sinoči v Vitorii spoprijela še Jaka Blažič in Luka Dončić.

Košarkarji Real Madrida v gosteh niso bili pravi, gostitelji iz vrst Baskonie pa so to s pridom izkoristili in že v prvi četrtini začeli narekovati tempo igre. Blažič in njegovi soigralci so na glavni odmor odšli s prednostjo petih točk (32:27), odločilno razliko pa so ustvarili v tretji četrtini, ko so dosegli kar 33, prejeli pa le 15 točk. Madridčani so se v zadnji četrtini resda nekoliko približali, a zmaga Baskonie nikoli ni bila pod vprašajem (77:62).

Med slovenskimi košarkarji se je v 15. kolu najbolj izkazal Miha Lapornik, ki je ob porazu Bilbaa v 16 minutah dosegel 11 točk (3/4 za tri, prosti meti 2/2) in 1 podajo ter tako še izboljšal svoj osebni strelski rekord v španskem prvenstvu.

Njegov tekmec Boštjan Nachbar je v 19 minutah zbral 6 točk (0/2 za dve, 2/4 za tri), 2 skoka in 1 blokado, Luka Lapornik je v 4 minutah zgrešil met za tri točke in tekmo končal s prazno statistiko, Jaka Blažič je v 7 minutah prispeval 2 točki (1/1 za dve, 0/3 za tri) in 4 skoke, Luka Dončić pa je v 19 minutah vknjižil 12 točk (1/4 za dve, 2/4 za tri, prosti meti 4/5), 2 skoka in 2 pridobljeni žogi.

Po 15 odigranih krogih Real Madrid z 11 zmagami in 3 porazi ostaja v vodstvu, Baskonia je peta (9-5), Bilbao deveti (7-7), Fuenlabrada deseta (6-8), Real Betis enajsti (6-8), Joventut pa šestnajsti oziroma predzadnji (4-11).

Liga Endesa, 15. kolo:

Petek, 30. december:

RETABET BILBAO - REAL BETIS ENERGIA PLUS 82:85 (17:24, 22:14, 27:21, 16:26)

Bamforth 20, Mumbru 19, Lapornik in Buva 11; Radičević 20, Mahalbašić 17, Stojanovski 12,… Nachbar 6.

HERBALIFE GRAN CANARIA - DIVINA SEGUROS JOVENTUT 98:80 (25:22, 22:19, 31:24, 20:15)

Pasecniks 18, McCalebb 17, Kuric in Aguilar 12; Stutz 17, Smith, Vidal in Bogdanović 11, Sabat 8.