Mlajše kategorije

Slovenija do 11. mesta in obstanka v elitni diviziji

Moška mladinska reprezentanca je evropsko prvenstvo v turškem Samsunu zaključila z zmago nad Turčijo ter z izkupičkom dveh zmag in štirih porazov osvojila končno 11. mesto. V finalu med Litvo in Francijo so prevladali Francozi, ki so slavili zmago s 75:68.

(foto: FIBA.com)

Svoje zadnje srečanje na prvenstvu so Slovenci dobro odprli in povedli s 7:0. V vodstvu so naši košarkarji vztrajali do zadnjih minut prve četrtine, nato pa so pobudo prevzeli Turki in prvih deset minut zaključili z minimalno prednostjo (17:18).

Tudi v drugi četrtini smo spremljali izenačen dvoboj, v prednosti pa so bili večinoma slovenski košarkarji. Na odmor so izbranci Tomaža Fartka odšli z dotlej najvišjo prednostjo sedmih točk (33:26).

Začetek drugega polčasa je bil podoben poteku celotnega srečanja. Turki so se približali, Slovenci pa so znova pobegnili in na odmor pred zadnjo četrtino odšli z varno prednostjo desetih točk (52:42).

Uvod v zadnjih deset minut srečanja je potekal povsem po turških notah. Gostitelji prvenstva so z delnim nizom 14:0 povedli za štiri točke, naši košarkarji pa več kot pet minut niso dosegli koša. Post je z zadetim prostim metom prekinil Gaber Ožegovič, ki je nato zadel še trojko in Slovence znova popeljal v vodstvo (58:57). Turki so še enkrat povedli, naši pa so tekmo zaključili z delnim izidom 13:2 in prišli do zmage z 71:63.

Prvi strelec in podajalec srečanja je postal Aljaž Bratec s 15 točkami in 6 podajami, točko manj pa sta prispevala Gaber Ožegovič in Matic Vesel, ki je ob tem zbral še kar 13 skokov. Pri Turkih sta največ točk (14) in podaj (4) vknjižila Yigitcan Saybir in Eray Akyuz.

Evropsko prvenstvo za mladince, Samsun:

Tekme za razvrstitev med 9. in 16. mestom:

Četrtek, 22. december:

SLOVENIJA - TURČIJA 71:63 (17:18, 16:8, 19:16, 19:21)

Bratec 15, Ožegovič in Vesel 14, Jurček 10; Saybir in Akyuz 14, Dogan 12, Karahan 11.

POSNETEK TEKME

Tomaž Fartek, selektor Slovenije:

"Odigrali smo zelo težko in borbeno tekmo. Utrujenost je bila več kot očitna, saj šest tekem v sedmih dneh terja svoj davek. Ti fantje res premorejo močan karakter in vesel sem, da so ga uspeli povezati v kolektiv. To zmago so si prigarali na igrišču, zato jim iskreno čestitam."